Vyčistit si hlavu tréninkem

Velká zátěž, obrovské množství informací, nadměrné nároky – mozek se dříve nebo později začne vařit. Potřebuje odpočinek: k tomu bude pro někoho užitečné projít se v tichu, pro někoho – vyhodit své myšlenky na papír, sledovat kolemjdoucí nebo jen nemyslet na nic.

A co fyzická aktivita? Je dobrá pro celé tělo, včetně mozku. Pravidelný a středně intenzivní trénink dokáže normalizovat spánek, vyrovnat se se stresem, zlepšit paměť a kognitivní schopnosti. Sport pomáhá vyčistit hlavu od zbytečných myšlenek.

Proč sport je užitečný?

Existují dva typy stresu: pozitivní (eustres) a negativní (distres). Tréninkový proces patří k eustresu a nastartuje proces adaptace těla. Čím pravidelněji cvičíte, tím snáze se vypořádáte se stresem v každodenním životě.

Vzpomeňte si, kolikrát jste šli na trénink bez síly a nálady a odcházeli odpočatí a šťastní.

Všechno je to o chemii mozku. Fyzická aktivita stimuluje uvolňování dopaminu, endorfinu, serotoninu a oxytocinu. Možná jste slyšeli, že se jim říká „hormony štěstí“.

Není nutné zvedat činky a běhat maratony každý den, hlavní je pravidelně cvičit a dbát na to, aby se tělo zotavilo.

Jak správně trénovat?

Při tréninku se snažte nenechat rozptylovat telefonem, myšlenkami na práci a problémy. Při cvičení se zaměřte na to, jak se vaše tělo pohybuje, abyste se zklidnili a vytěžili z tréninku maximum.

Při běhu kontrolujte každý pohyb a dech. Pokud vám to nepomůže „vypnout“, zkuste si počítat opakování, kroky nebo tempo pohybu, abyste si nenechali šanci se ztratit a rozptýlit.

Jak si po cvičení zrelaxovat?

Po tréninku si dopřejte čas na regeneraci: chladnou sprchu, oblíbený proteinový koktejl, procházku. Snažte se nespěchat a nechte svůj sympatický nervový systém, který byl aktivovaný při tréninku, snížit aktivitu a aktivovat parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za zklidnění a relaxaci.

Dobrá pomoc ke zklidnění a vyrovnání se se stresem jsou meditace, dechové cvičení, jóga, strečink a plavání. Ujistěte se, že si vyberete taková cvičení, která přinášejí potěšení a způsobují hrdost na vykonanou práci.

Postarejte se o své nervy. Hlavní je včas si všimnout, že jste napjatí, a začít stres řešit v raných fázích, abyste problém nezhoršili.

Související článek: Jak se donutit cvičit?

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Psychika

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci pěkný zadek

Jak na zadek

Pěkný zadeček budete mít díky správnému výběru cviků, které opravdu fungují, kdy vám poroste to, co má a neporoste to, co nemá. Správné formování právě vaší postavy.

Číst více

Chci tvarovat postavu

Posilovací trénink

Pro formování ženské postavy je posilovací trénink nejlepší. Žádný jiný sport nebo aktivita nedokážou tak účinně spalovat tuk, zpevňovat a tvarovat postavu.

Číst více