Umím vůbec cvičit?

Zdravý životní styl je dnes trendem. Být fit, zdravě jíst a cvičit se nosí. To je rozhodně chvályhodné. Prospěje to vám a vašemu zdraví.

Jenže…

…to, co vidím denně ve fitku, už mi nedalo a rozhodla jsem se napsat tento článek.

Nejvíce času trávím v dámské posilovně.   Vidím přicházet ženy a děvčata, samotné i s kamarádkami. Některé z nich nejsou v posilovně poprvé, ví, co mají dělat, a cítí se mezi stroji jako doma. Některé se naopak při vstupu do posilovny nejistě rozhlíží, váhají kam jít a který stroj zkusit a většinou skončí v kardio zóně. A když z ní vykročí, za chvíli se zase vrací, což většinou znamená, že jsou v posilovně poprvé. Předpokládám, že si každá z nich chce zacvičit a dát si pořádně do těla, ale ono to tak nakonec často nevypadá…

Bohužel cvičit často neumí. Neví co dělat, proč a jak. Nemají žádný systém a znalosti. A ke všemu ani netuší, že by je mít měly. Aspoň základní. A tak bez ohledu na svou počáteční nejistotu vyrážejí po zahřátí (a někdy i bez) cvičit.

Několikrát jsem pozorovala, jak jedna kamarádka učí druhou provádět cvik. Vypadá to přibližně takto:

„Dívej, tady je stroj. Na co? Na záda? Na prsa? To je jedno. Tady je sedátko, takže sem si sedneš a tu tyč co ti visí nad hlavou, chytneš a budeš stahovat dolů, je to jednoduchý a stejně s tím nic jiného nejde udělat a takhle to dělají všichni.“

Bez pomoci kamarádky to jde taky, stačí se podívat, jak cvičí na strojích ostatní a zopakovat to. Je to snadné? Ano. Děláte to dobře? Odpovězte si sami.

Podobně se cvičí na strojích z nějakého důvodu především na záda. Některá provedení cviků, která jsem zahlédla, ani nemohu popsat!

Před tím, než začnete cvičit na stroji, položte si nejprve několik podstatných otázek:

 • Nastavila jsem stroj podle sebe?
 • Sedím správně?
 • Kam mám dát ty nohy?
 • Jak se mám chytnout?
 • Kam až stahovat a jak?
 • Jaká zátěž je pro mě vhodná?
 • Kolik sérií a opakování mám provést?
 • Co mám cítit a kde?
 • Jak mám správně dýchat?
 • Mám vůbec tělo dostatečně zpevněné, abych mohla cvičit na stroji?
 • Vím, na co si mám dát pozor?

Odpovědi kolikrát nejsou jednoduché, mají svoji logiku a postup a je dobré o tom vědět. Nestyďte se zeptat trenéra v posilovně jak se provádí cvik, určitě vám rád poradí.

Abych byla spravedlivá, můžu vám říct, že se to netýká jenom žen, i muži často postrádají správnou techniku provedení cviků, nejste v tom samy :o)

Přišly jste opravdu CVIČIT?

Přijít si zacvičit s kamarádkou je fajn, nejste na to sama, máte pocit jistoty a trénink uteče rychleji. Když ale přijdete s kamarádkou, zkuste si během cvičení povídat co nejméně, soustřeďte se na to, co děláte. Cvičte nejen na strojích, ale i s činkami a sportovními pomůckami. Někdy se totiž stává, že pohodlné roznožování a snožování na stroji trvá poněkud delší dobu, tam se totiž povídá nejlépe :o)

I ty ženy a slečny, co přijdou samy, si najdou, čím se při cvičení na strojích zabavit. Například, u předkopávání si často prohlížejí manikúru nebo píšou sms a nohama jen tak šplouchají, jako kdyby seděly na kraji bazénu.

Netuším, jaký pocit po tréninku mají, nejspíš jsou spokojené, vždyť do posilovny přišly a poctivě cvičily. Budiž. Nemyslím to zle, mým cílem je vás jen upozornit, abyste se zamyslely, co vám takový trénink ve skutečnosti přinese.

Milé slečny a dámy, předtím než půjdete do fitka, zeptejte se samy sebe „Umím vůbec cvičit? Budu dělat cviky správně? Neublížím si?“ Když to nevíte, požádejte trenéra ve fitku, ať vám poradí, zaplaťte si jednu či dvě lekce se supervizí a věřte, že se vám to vyplatí! Budete mít jistou, že cvičit umíte a cvičíte správně! Držím palce!

Související článek: Osobní trénink s trenérem

Využijte moji službu Jak cvičit – školení

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více

Chci ukázat cviky

Jak cvičit – školení

Pokud nevíte přesně, jak se cvik správně provádí využijte tuto službu. Ráda vám cviky ukážu a vše vysvětlím. Správná technika je důležitá.

Číst více