Strečink

Strečink je druh fyzické aktivity, který je nejdůležitějším článkem spojujícím pasivní a aktivní stavy vašeho těla. Udržuje vaše svaly pružné, připraví vás na pohyb a pomůže vám přejít z nečinnosti do intenzivní činnosti bez zbytečného namáhání. To je zvláště důležité při běhu, cyklistice, hraní tenisu a dalších intenzivních fyzických aktivitách, protože namáhavé cvičení způsobuje ztuhlost a napětí ve svalech a kloubech. Protažením před a po tréninku zůstanete flexibilní a možná se vyhnete běžným zraněním, jako jsou problémy s koleny u běžců a bolavá ramena nebo lokty u tenistů.

Protahování je příjemné, pokud se provádí správně. Mělo by být prováděno podle vaší individuální svalové struktury, stupně flexibility a úrovně prožívaného napětí. Klíčem k úspěchu je zde pravidelnost a uvolněnost. Účelem strečinku je snížit svalové napětí a tím poskytnout větší volnost pohybu a už vůbec ne rozvoj extrémní flexibility, která často vede ke zranění svalů a vazů.

Jakmile budou vaše strečinkové cvičení pravidelné a dostatečně časté, naučíte se užívat si radost z pohybu. Pamatujte, že každý z nás je jedinečná fyzická i duševní bytost a že každý z nás má svůj specifický rytmus, ve kterém se cítí pohodlně a příjemně. Lidé se od sebe liší silou, vytrvalostí, ohebností a temperamentem. Pokud znáte své tělo a jeho potřeby, budete schopni rozvíjet svůj individuální potenciál a postupně dosáhnout takového stupně fyzické dokonalosti, který vám zajistí skutečně naplňující existenci.

Kdo se potřebuje protáhnout?

Každý se může naučit protahovat, bez ohledu na věk nebo flexibilitu těla. K tomu nemusíte být na vrcholu fyzického vývoje nebo mít speciální sportovní dovednosti. Ať už celý den sedíte v kanceláři nebo kopete, děláte domácí práce, stojíte na montážní lince, řídíte náklaďák nebo pravidelně ráno běháte – budou se vám hodit stejné techniky protahování. Cvičení se provádí snadno a plynule, v souladu s individuální úrovní svalového napětí a flexibility. Pokud jste tedy zdraví a nepociťujete žádné fyzické problémy, budete se moci naučit protahovat bez jakéhokoli rizika a s radostí.

Kdy je nejlepší se protáhnout?

Protahování lze provádět kdykoli vám vyhovuje: v práci, v autě, na autobusové zastávce, při procházce po ulici, pod stinným stromem po procházce nebo na pláži. Protáhněte se před a po cvičení, ale také nezanedbávejte žádnou příležitost, která se během dne naskytne. Zde je několik užitečných bodů:

  • ráno před začátkem pracovního dne
  • v práci k uvolnění nervového systému
  • po dlouhém sezení nebo stání bez pohybu
  • když tělo znecitliví
  • čas od času během dne, například u televize, poslech hudby, čtení nebo posezení a povídání

Proč se potřebujete protáhnout?

Strečink dává vašemu mozku možnost relaxovat a obnovuje tělesný rytmus, proto by měl být součástí vaší každodenní rutiny. Pravidelné protahování má mnoho výhod:

  • snižuje svalové napětí a uvolňuje tělo
  • rozvíjí koordinaci, umožňuje vám pohybovat se volněji a snadněji
  • rozšiřuje rozsah dostupných pohybů
  • pomáhá předcházet zraněním, jako je natažení svalů
  • připraví vás na fyzickou aktivitu a usnadní náročné aktivity
  • pomáhá udržovat pružnost vašeho těla a zabraňuje snížení pohyblivosti kloubů
  • učí vás cítit své tělo
  • pomáhá oslabit mentální kontrolu nad tělem
  • poskytuje dobré zdraví

Jak se správně protáhnout?

Naučit se protahovat je velmi jednoduché. Protahovat se ale můžete správně i nesprávně. Správný strečink se provádí ve stavu relaxace, pomalu, se zaměřením na protahované svaly. Špatný způsob, jak se protáhnout (bohužel to tak dělá mnoho lidí), je trhat nebo natahovat svaly, až to bolí, tyto metody mohou způsobit více škody než užitku.

Související článek: Střed těla je základem

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení