Sebedůvěra

„Ať si myslíte, že něco dokážete nebo nedokážete, pokaždé budete mít pravdu.“
Henry Ford

Sebedůvěra je vnitřní víra v sebe sama, ve vlastní schopnosti, ve zdroje vnitřní síly. Se sebedůvěrou se nikdo nenarodí. Je to vlastnost, kterou si každý člověk může vypěstovat a vylepšovat sám.

Sebedůvěra závisí na tom, kolik úspěšných zkušenosti jste měli. Úspěch plodí úspěch. Čím více budete mít úspěchů, tím větší bude vaše sebedůvěra.

Sebedůvěra znamená schopnost jednat, řídit svůj osud

Co byste vlastně měli řídit?

To, co děláte, jak myslíte a cítíte. Tyto procesy jsou pevně propojeny.

konání  →  myšlenka  →  pocit

Pro lepší představu uvedu příklad.

Představte si, že si nějaká žena myslí, že je smolařka a stejně si práci nenajde. Cítí se proto neschopná a to snižuje její sebedůvěru ještě víc. Nízká sebedůvěra jí samozřejmě brání v tom, aby něco udělala, například poslala do nějaké firmy životopis nebo tam zavolala. Nemůže se sebrat a tento pocit v ní posiluje přesvědčení, že to, co si sama o sobě myslí je skutečnost.

Uvědomte si, že vaše pocity a skutečnost jsou dvě odlišné věci. Vaše obavy vás mohou strašit a trápit, ale jsou to pouze jakési triky, které na vás zkouší vaše vědomí. Když se necháte ovládat svými pocity, vytvoříte tím začarovaný kruh, který bude posilovat váš strach a snižovat vaší sebedůvěru.

Je možné, že se něco takového odehrává i ve vaší mysli, když třeba vidíte svůj odraz v zrcadle. Říkáte si: „Je to hrůza, jak vypadám!“, cítíte se z toho nešťastná, nevěříte si a nemáte se za to ráda. Proto nemáte dostatek sebedůvěry, abyste s tím začala něco dělat, nevěříte, že to zvládnete, že se vám to podaří. Důsledkem je, že nic nepodniknete.

Je důležité, co si o sobě myslíte

Vaše přesvědčení, názory a myšlenky ve vás mohou vyvolat buď energii, radost a pocit síly, nebo naopak napětí a zklamání. Jestli jste přesvědčení, že dokážete víc, znamená to, že myslíte pozitivně a skutečně můžete víc dosáhnout. Když si naopak budete předem říkat, že to nezvládnete, snižujete tím svoji sebedůvěru i šanci na úspěch.

Každý člověk je to, co si o sobě myslí

Možná, že nyní máte nedostatek sebedůvěry a nevěříte si. Nedokážete začít na sobě pracovat a tyto pocity vám brání v cestě k vašemu cíli. Uvědomte si, kde nyní jste a můžeme se společně pokusit dostat tam, kam chcete.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Psychika

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více