Ranní cvičení. Nalačno?

Velké množství lidí má z ranního cvičení dobrý pocit a cítí dostatek energie. Ale je to pouze obranná a povzbuzující reakce lidského těla, které se snaží překonat nouzovou situaci a přežít.

Ráno tělo nemá dostatek energie (glykogenu), protože v noci většinu spotřebovalo pro fungování životně důležitých orgánů (mozek, ledviny, srdce, plíce atd). Aby tělo nabralo další energii, musíte se najíst. Pokud se nenajíte, tělo ji nemá odkud brát.

Vy ale začnete cvičit a spotřeba energie prudce vzrůstá. To je pro organizmus kritický stav a on se za každou cenu musí zachránit a začne produkovat energii ze sebe sama. Dochází tak k vysokému vylučování kortizolu (katabolického hormonu), který začne štěpit svaly, z čehož tělo získává energii pro trénink.

Tuky ovšem za tak krátkou dobu zůstávají pořád v klidu. Postupně se samozřejmě nastartují, ale katabolický proces (ztráta svalové hmoty a zeslabení organismu) už bude příliš daleko.

Po ránu v úvahu připadá jen malé rozcvičení 30-40 min s nižší až střední intenzitou, na které bude stačit zbývající energie. Nesmí to být náročný trénink. Jeho důsledkem je pomalý návrat do anabolického stavu a složitý proces detoxikace organizmu od zplodin po ničení svalstva. Také vzrůstá potřeba těla po minerálech, vitaminech hlavně tzv. antioxidantech, také bílkovinách a sacharidech. Pokud chcete ráno cvičit déle, před tréninkem si dejte něco lehčího k jídlu, například šejk s ovocem.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Osobní konzultace

Osobní konzultace v oblasti cvičení, stravování a psychiky. Poradím vám, co a jak byste mohli změnit, abyste dosáhli výsledků, které chcete.

Číst více

Chci potěšit dárkem

Dárkový poukaz

Potěšte své blízké, přátelé a kolegy originálním dárkem k narozeninám, Vánocům či svátku! Darujte jim příležitost udělat něco pro své zdraví!

Číst více