Psychologie hubnutí: proč je tak těžké se zbavit nadváhy

Nadváha je problémem většiny žen. Snad každá dáma alespoň jednou před zrcadlem řekla: „Je čas zhubnout“, i když nemá nadváhu. Ale pokud je pro vás obtížné chodit, máte namáhavé dýchání a další zdravotní problémy, musíte snížit tělesnou hmotnost.

Žádné pilulky, klystýry, zázračné čaje vám nepomohou získat dobrou postavu. Jedinou možností je dobře jíst, počítat příjem kalorií a zvýšit úroveň fyzické aktivity. Problém hubnutí by nebyl tak akutní, kdyby lidé přijali výše uvedený fakt a přestali věřit v rychlé, magické způsoby, jak shodit přebytečná kila.

Psychologické příčiny nadváhy 

Z hlediska psychologie existuje několik faktorů, které ovlivňují hubnutí:

1. Schopnost si vychutnat pouze jídlo.
2. Pokud žena úspěšně shodila 5 kilogramů za 5 dní a téměř úplně přestala jíst většinu potravin, pak taková zkušenost vnese do její mysli myšlenku, že čím méně budu jíst, tím lépe. Ale tělo má hlad a neustále vyžaduje jídlo, žena to nevydří, začne jíst a přibere ještě víc než před tím.
3. Nemít ráda sebe a své tělo.
4. Nevědomé výhody, které žena dostává kvůli nadváze. Jednou například zažila obtěžování, nebo dokonce násilí. Výsledkem je přibírání na váze jako obrana proti cizím mužským pohledům.
5. Poruchy příjmu potravy. Tento problém je diagnostikován u většiny žen s nadváhou, které chtějí zhubnout.

Je možné trvale zhubnout?

Zhubnout není tak těžké jako si váhu udržet – takhle si myslí hodně lidí. Je to skutečné? Ve skutečnosti 58 % žen, které zhubly, nabralo svou váhu zpět do několika let po zhubnutí. Ale často jde o to, že po dosažení požadované tělesné hmotnosti, člověk se uvolní a přestane dodržovat stravu.

Abyste si váhu udrželi, musíte si hlídat příjem kalorií – to je celé tajemství. A vůbec není nutné neustále počítat kalorie a vážit potraviny, stačí omezit (nevyloučit) mouku, sladké, tučné, jíst více zeleniny a ovoce, dostatečné množství bílkovin a sacharidů.

K udržení váhy samozřejmě pomůže práce se svými vnitřními problémy a komplexy. Psychologické hubnutí pro ženu znamená sebe přijetí a nezávislost na názorech ostatních lidí.

Související článek: Kdy začít s hubnutím

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Psychika

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Chci cvičit online

Online trenér

Konzultace e-mailem nebo online dle přání, sestavení tréninkového plánu, kontroly techniky cviků, sestavení jídelníčku na týden. Platí po dobu 2 měsíců.

Číst více