Psychika a hubnutí

Přečetli jste si spoustu článků a knih o hubnutí, hledáte nové informace na toto téma na internetu, doma vaříte podle „zdravých“ kuchařek, ledničku zásobujete převážně ovocem a zeleninou? Znáte snad všechno o hubnutí, cvičení, zdravém životním stylu a přesto se vám nedaří uskutečnit svůj sen v reálném životě?

Kde je chyba?

Důvody proč nehubnete a proč se vám nedaří vyhrát boj s nadváhou, mohou být mnohem složitější, než se zdá na první pohled. Když vidíme na ulici obézního člověka, říkáme si, kdyby se necpal, zhubl by. Ano, takhle to funguje: „příjem-výdej“, ale v tomto případě to není jen o počtech.

Problémy s nadváhou máme často kvůli psychice.

Psychika může za nadváhu?

Jestli váš psychický stav není ideální, nejste v pohodě, bude se vám hubnout mnohem složitěji. Příčiny spojené s psychikou mohou být různé. Například, můžete být nespokojená se svým tělem anebo se za to, jak vypadáte, dokonce nenávidět. Jste-li sama sobě „nepřítelem“, bude se vám hubnout velmi těžko. Možná si neustále něco vyčítáte, máte komplexy, jste na sebe příliš přísná nebo trpíte jakkoliv duševně a tak na vaši snahu zhubnout bude působit negativní stav vaší mysli.

Jste-li perfekcionista a nezvládnete zklamání z toho, že jste si dali něco „nezdravého“ či jste se jednou přejedli, necvičili jste tak, jak si to stanovili, nedodrželi předsevzetí, začnete si to vyčítat a následně máte pocit viny a nejistoty. Kvůli tomu, že jste porušili svá stanovená pravidla, řeknete si, že jste to nezvládli a už se vám to nepovede a škrtnete veškerou dosud vynaloženou snahu.

Psychické problémy spojené s jídlem mohou vycházet z vašeho dětství. Je možné, že vás rodiče nutili sedět nad plným talířem do té doby, dokud všechno nesníte nebo jste dostávali dobroty za odměnu či jako útěchu za rozbité koleno. Pak není divu, že považujete jídlo za nástroj manipulace a uspokojení.

Jídlo si spojujeme v hlavě s utěšením, chceme jídlem zmírnit stres, bolest, depresi. Za tím vždy stojí problémy, se kterými si nevíme rady, potřebujeme si ulevit, a proto sáhneme po jídle, které máme vždy po ruce. Tyto návyky si přenášíme z dětství do dospělosti.

 Všechno začíná ve vaší mysli

Pomůže vám například, když…

  • … si uvědomíte, kde je váš problém. Zkuste se zamyslet, zdá se cítíte šťastná. Pokud ne, co by vám pomohlo, abyste to změnila. Znáte-li svůj problém, mnohem snáz si s ním poradíte. Pokud problém nedokážete najít sama, obraťte se na odborníka.
  • … budete myslet na to, jak chcete vypadat. Představujete si, že vypadáte tak, jak chcete, že vážíte tolik, kolik chcete, že se cítíte tak, jak chcete, že nosíte oblečení, které chcete a vnímejte ty pocity, které ty představy ve vás vyvolávají a zapamatujte si je.
  • … přestanete hledat výmluvy. Ztotožňujete hubnutí s omezením, dřinou, nepohodlím a ústupky? Není se čemu divit, když se tomu podvědomě bráníte a hledáte důvody proč ten proces odložit či ani nezačínat. Nevíte, jestli si uděláte čas na cvičení, jak a co zdravě vařit a nevěříte, že to zvládnete? Nedokážete si s tím poradit sama? Pozvěte si na pomoc odborníky: trenéra, výživného poradce a psychologa. 
  • … se naučíte mít ráda taková, jaká jste teď. Rozhodněte se mít ráda taková, jaká jste teď, ne potom až shodíte nenávistná kila. Starejte se o sebe, naslouchejte sama sobě a plňte si své potřeby, komunikujte sama se sebou, chvalte se za každý drobný úspěch, nevyčítejte si chyby, dělejte to, co vás baví, nechtějte se někomu podobat a nepovažujte za špatné to, co je vaší součástí. Udělejte tohle rozhodnutí jednou pro vždy a nezrazujte sama sebe.

Když si uvědomíte a vyřešíte své problémy a budete pozitivně naladěná, půjde vám hubnutí mnohem snáz.

Kromě psychiky nezapomeňte na správné stravování, a že důležitou roli v hubnutí a tvarování postavy hraje také cvičení.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Psychika

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Potřebuji poradit

Písemná konzultace

Odborná rada. Podrobné řešení vašeho problému. Doporučení. Možnost pokládat další otázky. Obecné rady jako bonus. Odpověď do 3 dnů.

Číst více