Proč vybíráme sporty, které vybíráme

S laskavým svolením mé klientky Kláry Konicarové, nabízím k přečtení její velice zajímavý článek. 

Moje trenérka Irina tuhle vznesla dotaz, proč někteří lidé chodí či nechodí do fitness centr a posiloven.

Už jsme se spolu o tom dřív bavily, a protože nahlížím většinu situací ve svém životě optikou astrologie, naskočila mi astrologická odpověď i na toto téma. Většina z vás jistě dokáže odpovědět na otázku, co jste za znamení. Jsem Střelec nebo Rak nebo Panna. Nebo cokoliv dalšího. Touto odpovědí však dáváte pouze informaci o tom, ve kterém znamení se v době vašeho narození nacházelo Slunce. To je signifikantní prvek a jeho vliv je nepominutelný. V astrologii však uvažujeme i další planety a každá z nich má svůj specifický význam, životní úkol.

Tématu cvičení a jakékoliv fyzické aktivity přísluší nejvíce energie planety Mars. Podle postavení této planety (společně s dalšími aspekty) si lze udělat alespoň základní představu o tom, jaká pohybová a tělesná aktivity Vám bude nejbližší.

Obecně můžeme rozdělit znamení podle příslušnosti k jednotlivým živlům. Víte, ve kterém znamení je váš Mars? Pokud ne, na webu http://osobni-horoskop.najdise.cz/ zadejte svá osobní data a získáte přehled postavení všech svých planet ve znameních. A můžeme jít na to:

OHNIVÁ ZNAMENÍ (Beran, Lev a Střelec)

jsou mužská, a tedy testosteronová, vysoce aktivní, motivovaná jakoukoliv činností a ve vztahu k fyzickému světu poháněná adrenalinem. Z této kategorie se rekrutuje nejvíc vrcholových sportovců.

 • Mars v Beranu – Rváč. Explozivní, velmi rychlá a soupeřivá fyzická energie. Volí soutěživé, agresivní, bojové a rizikové sporty anebo sporty s využitím zbraní a techniky. Nevadí mu nepohodlí, pohrdá zhýčkaností. Najdeme ho v potu a krvi na bojišti, v prachu a žáru motoristických soutěží, v blátě na fotbalovém hřišti. Preferuje spíše sporty individuální, a pokud už kolektivní, bude rozhodně na pozici útočníka.
 • Mars ve Lvu – Exhibicionista. Dominantní, společenská a ješitná energie vůdce. Je silný, ale daleko klidnější a tak trochu pohodlný, nebo rovnou líný. Má vysokou potřebu pozornosti a obdivu, a díky tomu je ideálním kandidátem do fitness, kde má příležitost předvádět své naolejované svaly ve značkovém sportovním úboru. V kolektivních sportech aspiruje vždy na pozici kapitána mužstva, ale bude i dobrým trenérem.
 • Mars ve Střelci – Dobrodruh. Průbojná, dobyvačná, nadšená a hravá energie. Rozený sportovec, ale v omezeném prostoru fitness centra ho nenajdete, co by tam proboha dělal? Potřebuje široké obzory, k nimž může směřovat, dálky, do nichž může cestovat. Ve sportu preferuje kolektivní hry, disciplíny připomínající historická rytířská klání (šerm, lukostřelba) a sporty, jichž se účastní i zvířata, hlavně koně nebo psi.

ZEMSKÁ ZNAMENÍ (Býk, Panna a Kozoroh)

označujeme jako ženská. Jejich fyzická energie je mnohem klidnější, pomalá a stabilní, ale vytrvalá. Jejich inklinace ke sportu je nižší a vyberou si pravděpodobně spíše silovou disciplínu se zaměřením na práci s tělem.

 • Mars v Býku – Buldozer. Silná, klidná, mimořádně vytrvalá a neúnavná energie, pokud se dá do pohybu. Ale často se nedá, protože lehnout si je taky fajn, ne? Podstata sportu ve smyslu soupeřit a vítězit mu uniká. Taková bláhovost, radši půjdu udělat něco užitečného! Když už sportuje, inklinuje k silovým disciplínám (těžká atletika, kulturistika, zápas) nebo chodí na procházky a hraje golf.
 • Mars v Panně – Neurotik. Slabší, avšak frenetická a nervózní energie s potřebou stihnout všecko! Ve sportu nesází ani na sílu, ani na průbojnost, ale na svou píli a dokonalou techniku. Ve fitness centru poměrně častým zjevem, rád cvičí pro zdraví. Pěstuje sporty založené na přesnosti prováděného cviku (gymnastika, jóga), sporty koncentrované na titěrný detail (šachy, ping-pong) a zdravotní rehabilitační cviky.
 • Mars v Kozorohu – Samotář. Klidná, slabší, kontrolovaná energie se uvolňuje pomalu a postupně a velmi dlouho vydrží. Nesoupeří, nehraje na rychlost, ale má obrovskou vytrvalost a nikdy neuhne z cesty. Miluje hory, skály, zimu, samotu. Preferuje studené zimní sporty (hokej, lyžování, bruslení a výpravy na Sibiř) a samotářské disciplíny (horolezectví, vysokohorská turistika).

VZDUŠNÁ ZNAMENÍ (Blíženci, Váhy a Vodnář)

nás znovu vrací do mužské energie. Jsou velmi pohybliví, ale jejich dominantou je mentální projev. Na fyzické rovině budou pravděpodobně volit sporty odlehčené a související s rychlostí, změnou, přesunem v prostoru.

 • Mars v Blížencích – Tygr, kamarád Medvídka Pú. Slabší, ale velmi neklidná, těkavá a nestálá energie náhodného impulsu. Pohyb miluje, hýbe se vlastně neustále. Rád cvičí, skáče, běhá, tančí, dělá dřepy a to všecko zaráz. Nevydrží se věnovat dlouhodobě jednomu typu sportu, potřebuje neustálou změnu. Vybírá si sporty aerobní (zumba, aerobic), přemísťovací (jízda na kole, kolečkových bruslích), raketové a pálkové (tenis, badminton) a exceluje v lehké atletice.
 • Mars ve Vahách – Estét. Jemná, galantní a vytříbená energie pro sport v jeho podstatě nevhodná. Výhradně párový hráč. Sportem pohrdá pro jeho upachtěnost, animálnost a nedostatek elegance. Volí takové pohybové aktivity, které mu umožní tyto nedostatky kompenzovat – tai chi, gymnastika, krasobruslení, synchronizované plavání. Konverzační tenis v bílém či společenský tanec ve večerní róbě.
 • Mars ve Vodnáři – Blázen. Jednorázová, rychlá a zbrklá energie zaměřená na výkon, po kterém odpadne vyčerpáním. Individualista v týmu: touží po společnosti, ale neustále trhá partu. Potřebuje prostor a vzduch. Vyhovují mu extrémní adrenalinové sporty, které nekladou nároky na dlouhodobý výkon: létá na rogalu, skáče s padákem nebo bez, lítá ve větroni nebo v raketě do vesmíru. Pokud už musí zůstat na zemi, vybere se třeba volejbal nebo basketbal.

VODNÍ ZNAMENÍ (Rak, Štír a Ryby)

mají ženskou a spíš pasivní energii, ovšem s velkou dávkou vytrvalosti a setrvačnosti. Jejich život je řízen emocionálně, a tedy i sport – pokud vůbec jaký – si vyberou pocitově a tak, aby s ním vnitřně souzněli.

 • Mars v Raku – Citlivka. Spíše nízká, pasivní a náladami zmítaná energie. Domácí sportovec, majitel vlastního rotopedu. K fyzickým či jakýmkoli energetickým výkonům potřebuje povzbuzení rodiny, soukromí a teplo domova. Tam bývá silný jak noha ve stehně, ale běda venku. Inklinuje ke klidným vodním sportům typu rybaření (je to vůbec sport?), kanoistika, plavání, jachting nebo vodní pólo.
 • Mars ve Štíru – Bojovník. Intenzivní, agresivní, vytrvalá, ostražitá i krutá energie. Necítí bolest, pohrdá slabostí. Podává fyzický výkon na hranici lidských sil. Sólista, neustále soupeří. Vybírá si tvrdá bojová umění a fyzickou aktivitu orientovanou na přípravu k boji (krav maga, systema), náročné sporty zaměřené na transformaci těla silou vůle (kulturistika) anebo aktivity v temných hlubinách země či moře (speleologie, potápění).
 • Mars v Rybách – Snílek. Pasivní, slabá, zasněná, citově podmíněná a velmi nesportovní energie vanoucího větru. Touha po rychlosti, potřeba fyzicky se vybít, snaha vítězit jsou pro něj abstraktní a neuchopitelné pojmy. Sport považují za zbytečný, zvířecký a hrubý. Inklinuje k lehkým činnostem v blízkosti vody anebo k umělecky zaměřeným sportovním disciplínám, například k tanci a baletu.

A nakonec Vás poprosím: neberte si nic z výše uvedeného osobně :) Všechny typy se vyskytují výhradně v kombinacích podmíněných astrologickými aspekty mezi planetami a celkový obrázek o člověku dá jen komplexní rozbor horoskopu.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci potěšit dárkem

Dárkový poukaz

Potěšte své blízké, přátelé a kolegy originálním dárkem k narozeninám, Vánocům či svátku! Darujte jim příležitost udělat něco pro své zdraví!

Číst více

Potřebuji poradit

Osobní konzultace

Osobní konzultace v oblasti cvičení, stravování a psychiky. Poradím vám, co a jak byste mohli změnit, abyste dosáhli výsledků, které chcete.

Číst více