Proč je těžké nabrat svalovou hmotu?

Pokud si stanovíte cíl pouze zhubnout, pak ve výsledku můžete získat něco úplně jiného, ​​než jste si ve svých snech o krásném těle představovali. Kromě toho, že se zbavíte přebytečného tuku, je potřeba také budovat svaly, které vytvoří ty samé krásné formy.

Často se ale stává, že veškeré úsilí nevede k požadovanému výsledku: svaly nerostou.

Co brání budování svalů?

U mužů je tento proces jednodušší z toho prostého důvodu, že růst svalové hmoty závisí na hladině testosteronu a u žen jeho mnohem méně. Zástupci krásné poloviny lidstva proto budou muset vynaložit dvakrát tolik času a úsilí na budování svalů. Ale to je jen jeden nejpřirozenější důvod.

Existují i ​​​​jiné: nesprávná volba cvičení a zátěže, nesprávná výživa. To je něco, co lze snadno opravit. Bude to obtížnější, pokud existují určitá onemocnění a některé rysy těla mohou díky genetice obecně ukončit sen o krásné postavě.

Genetika: červená a bílá

Ze školního kurzu anatomie každý ví, že svaly se skládají z vláken. Ale ne každý ví, že vlákna jsou různá: červená, „pomalá“ – rychle se unaví a trvá dlouho, než se zotaví;
bílá, „rychlá“ – naopak se pomaleji unaví, rychleji se zotavují.

Vyrýsovanou postavu lze dosáhnout pouze budováním červených vláken. Ale poměr různých typů vláken ve svalech je dán genetikou. A pokud od narození převažují bílá vlákna ve svalech, pak s budováním svalové hmoty nevyhnutelně nastanou potíže, někdy nepřekonatelné, ale budou moci dosáhnout mnohem větších úspěchů ve sportech, které vyžadují vytrvalost. Pro ty, kteří mají přirozeně více červených vláken, bude dosažení úspěchu v kulturistice nesrovnatelně snazší.

Chcete-li zjistit strukturální rysy svalů, můžete provést genetický test, který pomůže určit další strategii. Hlavní věcí je nevzdat se myšlenky na to, aby bylo vaše tělo zdravé a krásné.

Hormony také zasahují do budování svalů žen. Zvláště po 35 letech, kdy se rychlost metabolismu snižuje a tuková tkáň se tvoří rychleji než dříve, nahrazující nedostatek svalů. Najít správnou cestu a vyvinout kompetentní a efektivní tréninkový plán vlastními silami je velmi obtížné a je lepší se uchýlit k pomoci trenéra, než marnit úsilí den za dnem.

Poruchy v práci endokrinního systému

Štítná žláza produkuje hormony, které ovlivňují mnoho procesů v těle, včetně metabolismu bílkovin. Dysfunkce tohoto důležitého orgánu může souviset s autoimunitními onemocněními. Pochopit všechny složitosti bez účasti lékaře nejspíše nepůjde, takže byste neměli odkládat schůzku s endokrinologem, pokud se objeví otoky a ztráta síly. Autoimunitní procesy ve štítné žláze jsou často spojeny také s gynekologickými problémy: záněty, cysty, tvorba myomů.

Špatný výběr tréninku

Aerobik a step jsou v posilovnách velmi oblíbené, ale ani neustálé a intenzivní cvičení nepomůže k budování svalů. Protože jsou zapojena převážně bílá vlákna, která dávají výdrž. Chcete-li budovat svaly s převahou červených vláken, musíte věnovat více času ne skupinovým programům, ale silovému tréninku.

Někteří věří, že kardio narušuje budování svalů. Není to tak úplně pravda. Kardio nebrání růstu svalů, ale vizuálně se tak může zdát kvůli poklesu celkového objemu. A objem se snižuje díky spalování tuků.

Pro dosažení nejlepších výsledků provádějte 3-4 tréninky týdně s vysoce intenzivním silovým tréninkem a zbytek času s kardio, aerobikem a dalšími skupinovými hodinami.

Špatná volba váhy v silovém tréninku

Zde je nutné pochopit, jak fungují červená svalová vlákna a proč začínají růst.

Pokud sval zvládne průměrnou váhu činky bez využití všech svých schopností, hmota se nezvětší. Pro zahájení výstavby nových svalových vláken musí svaly pracovat s maximální zátěží, na hranici svých možností. Pak tělo dostane signál, že zdrojů je málo a je třeba  přidat, tak začnou růst nová vlákna, která zvyšují svalovou hmotu.

Proto vícenásobné opakování cviku s průměrnou váhou nedává efekt a několik opakování s maximální váhou ano. I zde je ale důležité udržet hybnost: váha se musí neustále zvyšovat, aby se proces budování svalů nezastavil.

Silový trénink vám také pomůže efektivně spalovat tuky. A pro ty, kteří mají problémy s vysokou hladinou cukru v krvi v důsledku cukrovky II. typu, byste měli pamatovat: glukóza se spaluje i při silovém tréninku.

Související článek: Proč by ženy měly posilovat

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci tvarovat postavu

Posilovací trénink

Pro formování ženské postavy je posilovací trénink nejlepší. Žádný jiný sport nebo aktivita nedokážou tak účinně spalovat tuk, zpevňovat a tvarovat postavu.

Číst více

Chci potěšit dárkem

Dárkový poukaz

Potěšte své blízké, přátelé a kolegy originálním dárkem k narozeninám, Vánocům či svátku! Darujte jim příležitost udělat něco pro své zdraví!

Číst více