Problematické partie

Když se ptám klientek na jejich cíl, proč chtějí cvičit, 99 % z nich mi odpoví, že potřebují zhubnout a zpevnit (ukazují) „tady, tady a tady“, což znamená břicho, boky a stehna. To jsou ty problematické partie, které trápí každou z nás nejvíc. Takhle je to pořád dokola a asi to tak i zůstane :)

Tak, milé dámy, doporučuji se držet těchto rad

Jestli chcete zhubnout v dané oblasti a zmenšit obvod v pase, mějte na paměti, že žádný zázračný cvik, který vám v tom pomůže, neexistuje. Musíte spálit tuk, který se skrývá v podkoží, a toho dosáhnete dodržením určitých postupů: upravíte stravu a pravidelně začnete cvičit. Pamatujte si, že jen nějakým tím cvičením na břicho třeba i každý den, bez jakýchkoliv dalších změn ve stravování a cvičení, nikdy nedosáhnete vyrýsovaného a plochého bříška.

Pokud chcete své problematické partie zpevnit, musíte cvičit tak, aby byly svaly namáhány. Znamená to, že několik desítek opakování s lehkou zátěží nebude stačit. Tím si akorát vytvoříte svalovou vytrvalost a příště zvládnete opakování ještě víc. Pro zpevnění potřebujete sval o něco více zatěžovat – zmenšit počet opakování a přidat zátěž.

Během tréninku preferujte komplexní cviky, kde zapojíte více svalových skupin. Například dřepy, výpady, mrtvé tahy, výstupy. Izolované cviky na strojích na konkrétní svaly, například snožování a roznožování na vnitřní a vnější stranu stehen, různá zvedaní nohou můžete cvičit i nadále, ale jako doplňující cviky, ne jako základní.

Snažte se procvičit celé tělo, ne jen jednu svalovou partii. Podpoříte spalování tuku tím, že zařádíte do svých tréninků i aerobní cvičení (kolo, orbitrek, běžící pas). Zkuste také intervalové kardio, kdy se střídají vysoké a nízké intenzity.

Není třeba neustálé cvičit břicho v naději, že na něm zmizí tuk. Jenom cvičením břicha – nezmizí. Břicho cvičte jako doplněk, ne jako základ. Zaměřte se na posílení středu těla. Komplexní a funkční tréninky, při kterých se břišní svaly budou zapojovat po celou dobu cvičení, vám poradí trenér.

Možná jste čekali na nějaké speciální „kouzelné“ rady zaměřené jen na tyto partie? Bohužel takové nejsou. „Problematické“ partie jsou jako každé jiné a i pro ně stále platí obecná pravidla a doporučení. Dodržujte je. Budete-li vytrvalé a poctivé, dočkáte se výsledků i na těchto oblastech vašeho těla.

Pokud se vám ani s výše uvedenými radami nebude dařit zhubnout a zpevnit „tady, tady a tady“, obraťte se na trenéra. Držím palce! :)

Související článek: Střed těla je základem

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více

Chci tréninkový plán

Sestavení tréninkového plánu

Sestavím pro vás tréninkový plán na míru dle vašich cílů. Tréninkový plán bude přizpůsoben vašemu zdravotnímu stavu a fyzické kondici.

Číst více