Proč by ženy měly posilovat

Jak jsou na tom ženy obecně?

Tělesná stavba ženy se liší od tělesné stavby muže. Žena má stavbu těla přizpůsobenou rození dětí a s tím souvisí i rozdílný způsob ukládání tuku. Každá z nás ví, kde se toho tuku nejvíc ukládá – v oblasti boků, stehen a na zadečku. Tento tuk však plní funkci energetické zásobárny v období těhotenství. Zbavit se jí pak není snadný úkol.

Žena má od přírody méně svalů a více tuku a tím pádem i pomalejší bazální metabolizmus. Pokud je její zaměstnání sedavé, má často problémy s nadváhou a obezitou. Nízká hodnota aktivní tělesné hmoty, která s nevyváženým stravováním a nevhodnou aktivitou ještě víc klesá, je hlavním problémem žen s nadváhou.

Množství svalové hmoty úzce souvisí s hodnotou bazálního metabolizmu. Tuková tkáň příliš energie nespotřebuje. Naopak právě svalová hmota (v procentuálním podílu) určuje, kolik energie za den spálíte. Čím více svalů budete mít, tím více budete spalovat.

Jak je to se spalováním tuku?

Když věnujete několik hodin týdně nějaké aerobní aktivitě, své tukové zásoby spalujete maximálně po tu dobu, kdy zmíněnou aktivitu konáte, což většinou trvá cca 60 min.

Když však pravidelným posilováním zvýšíte svůj bazální metabolizmus, spalujete pak tuky mnohem déle, cca 36-48 hodin. Proto je ideální absolvovat posilovací trénink třikrát týdně.

Odkud se ten tuk bude brát ovlivňují hlavně genetické danosti. Vyzbrojte se tedy trpělivostí a spalujte tuk tak dlouho, až budete spokojené.

Většina žen ale tráví svůj čas v posilovně v kardiozóně. Pokud vůbec vstoupí mezi stroje a činky, tak maximálně kvůli nějakému cviku na břicho.

Bohužel pouze s aerobní činností při hubnutí nevystačíte. Pokud se soustředíte jen na ni, jen velmi obtížně dosáhnete postavy, po které toužíte. Nebudete-li posilovat – budete ztrácet svalovou hmotu. 

Co byste měli vědět o správném posilování:

 • cvičte s přiměřenou zátěží
 • zvedejte závaží plynule a kontrolovaně
 • usilujte o dokonalé provedení
 • správně dýchejte
 • udržujte tělo ve správné pozici a rovnováze
 • dopřejte regeneraci svalům
 • před cvičením se rozehřejte
 • necvičte, když jste nemocní nebo se necítíte dobře
 • necvičte s nadměrnou intenzitou
 • nedělejte kmitavé pohyby
 • dostatečně pijte
 • nevynechávejte strečink

A pokud si nevíte rady, neváhejte se na mě obrátit, ráda vám pomůžu.

Ve své nabídce služeb mám pro vás Posilovací trénink.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více

Chci tvarovat postavu

Posilovací trénink

Pro formování ženské postavy je posilovací trénink nejlepší. Žádný jiný sport nebo aktivita nedokážou tak účinně spalovat tuk, zpevňovat a tvarovat postavu.

Číst více