Posilování pro ženy

Většina žen považuje silový trénink za výhradně mužský sport. Existuje mýtus, že posilování změní ženskou postavu k nepoznání: biceps se zvětší, ramena se rozšíří, tělo se stane masivní a svalnaté. Ve skutečnosti jsou to neopodstatněné obavy.

Jaké jsou výhody silového tréninku pro ženy?

Genetická predispozice žen je taková, že svalovou hmotu budují mnohem pomaleji než muži. Převaha estrogenu v ženském těle neumožňuje jejich svalům zvětšovat objem tak rychle, jak se to děje u mužů.

Ženy a muži začínají pumpovat svaly již ze zjevně nerovných výchozích pozic. U nesportujících kluků a dívek je rozdíl ve svalové hmotě 10-12%. Něžné pohlaví má přitom mnohem vyšší podíl podkožního tuku a je mnohem jednodušší nahradit svalovou tkáň tukovou.

Aerobní trénink je jistě velmi účinný v boji s nadváhou. Ale je to právě silový trénink, který dělá postavu skutečně vyrýsovanou. Práce se závažím přispívá k vytvoření harmonického těla –  s pomocí činek a posilovacích strojů si upravíte postavu podle potřeby, procvičíte problémové partie.

Při silovém tréninku se aktivně spalují kalorie, procvičují se klouby, posilují se kosti. Z posíleného kosterního svalstva vzniká spolehlivá opora páteře a vnitřních orgánů. Posilování pro ženy je skvělou příležitostí, jak efektivně pečovat nejen o postavu, ale i o zdraví obecně.

Klíčové body tréninkového procesu

Pro hubnutí se provádí vícenásobný trénink s malou hmotností (1-2 kg). V sérii by mělo být 20-25 opakování. Pro dosažení vyrýsované postavy se váha zvýší o 2-3 kg a počet opakování se sníží na 8-10. Během cvičení by záda měla zůstat rovná a dýchání by mělo být správné. Nádech se provádí během uvolněné fáze cviku, výdech při záběru.

Po silovém tréninku udělejte strečink. Pravidelné protahování napjatých svalů zvyšuje efektivitu práce a pomáhá předcházet zraněním.

Při plánování tréninkového režimu musíte nechat 1-2 dny na zotavení. Standardní variantou jsou 2-3 tréninky týdně po 45-60 minutách. Silový trénink je vhodné kombinovat s kardio tréninkem: běh, chůze, jízda na kole, plavání, step aerobik atd.

Dodržování zdravého životního stylu není možné bez správné výživy. Při posilování se ale nemusíte příliš striktně omezovat. Tělo potřebuje energii pro intenzivní svalovou práci a bílkoviny pro budování svalů.

2 hodiny před tréninkem si můžete dát porci pomalých sacharidů – například ovesné vločky se sušeným ovocem. A hned po tréninku (v prvních 30-40 minutách) by tělo mělo přijímat bílkoviny na budování svalů a sacharidy na doplnění zásob glykogenu. Jako zdroj bílkovin je vhodná sportovní výživa, tvaroh, kuřecí maso, ryby, jogurty.

Související článek: Cvičení s trenérem a bez trenéra

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci tvarovat postavu

Posilovací trénink

Pro formování ženské postavy je posilovací trénink nejlepší. Žádný jiný sport nebo aktivita nedokážou tak účinně spalovat tuk, zpevňovat a tvarovat postavu.

Číst více

Chci zlepšit kondici

Kondiční trénink

Velice intenzivní trénink na zlepšení fyzické kondice. Rozvijí a udržuje pohybové schopnosti a zlepšuje tělesnou zdatnost člověka.

Číst více