Nevhodné cviky

Některé cviky jsou mezi ženami velice populární a tak běžné, že se málo kdo zamyslí nad jejich efektivitou či škodlivostí. Není mým cílem je odsuzovat, ale zamyslet se nad chybami, kterých se dopouštíte špatným provedením a možnostmi tyhle cviky nahradit jinými, vhodnějšími.

Zanožení na čtyřech

Tento cvik na posílení velkého hýžďového svalu je často prováděn špatně. Zanožení na čtyřech v „kočce“ je známý a celkem oblíbený cvik. U tohohle cviku je velice těžké udržet stabilní správnou polohu zad.  V takové poloze obvykle ve velké míře pohyb přebírá bederní část páteře a dochází k prohnutí. Zatěžujete si tak bedra a zhoršujete si tak bederní lordózu a často místo hezkého zadečku si odnesete bolavá záda.

Sedy lehy na šikmé lavici

Sedy lehy se zapřenýma nohama je také populární cvik. Na základní škole jsme si ho snad užili všichni. Je mnoho variant tohoto cviku, ale my se zaměříme na ten nejvíce využívaný a to se zapřenýma nohama na šikmé lavici.

Při tomto cviku dochází k velkému přetěžování především bederní páteře a také  hrudní a krční, třísel a celé břišní stěny. Velmi přetěžovanými jsou kyčelní ohybače, které již i tak celý den namáháme při chůzi, sedavém zaměstnání či při náročných sportech. Tímto cvikem tedy přispíváte k bederní lordóze a předsunutému držení těla, nikoliv k silnějšímu břichu, jelikož horní část břišních svalů je při tomto cviku aktivní ve velmi malé míře. Cvik neřeší problém středu těla či stabilizace páteře, spíše naopak.

Špatné držení těla na kardio strojích

Zcela běžně v každém fitness centru můžete vidět, jak se cvičí na kardio strojích – lidé jsou často opření o držadla či mají ohnuté tělo nebo odpočívají s rukama položenýma na desce nebo opěradlech. Toto špatné držení těla s ohnutými zády či držení se rukama držadel stroje vede ke špatnému pohybovému stereotypu a přetěžování mnohých částí těla jako jsou záda, ramena či krk. Samozřejmě při cvičení v takové poloze bude klesat i vaše intenzita. Pokud si chcete dát pořádné kardio, nastavte si zátěž, kterou zvládnete a která vás dostatečně zatíží. Jestliže se přidržujete, dělejte tak jen krátce a velice zlehka a nesmí to narušit formu vašeho držení těla.

Úklony s jednoruční činkou

Tento cvik je obzvlášť nevhodný. To, čeho se snažíte neustále vyvarovat, například tahání nějakého předmětu či tašky v úklonu, jelikož je to nebezpečné pro záda, u tohoto cviku činíte cíleně. Je třeba si uvědomit, že zde nepracují jen šikmé břišní svaly, ale v hlubokém úklonu především sval, který je napojen na bederní obratle. Při malém rozsahu a malém pohybu ho budete tímto cvikem jen koncentricky posilovat (což tímto způsobem není vhodné), při jeho častém větším zkrácení a pohybu do většího rozsahu však přímo riskujete problémy se zády.

Související článek: Umím vůbec cvičit?

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci ukázat cviky

Jak cvičit – školení

Pokud nevíte přesně, jak se cvik správně provádí využijte tuto službu. Ráda vám cviky ukážu a vše vysvětlím. Správná technika je důležitá.

Číst více

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více