Mýty o ženském tréninku: celá pravda o krásném těle

Pokud muži chodí do fitness centra budovat svaly a zlepšovat své zdraví, pak ženy chodí do posilovny především proto, aby zhubly. Štíhlé tělo, velkolepé formy, svůdné akcenty… Něžné pohlaví nepracuje pro budoucnost, ale pro výsledek! Proto se někdy volí spíše radikální tréninkové programy. Jak to udělat kompetentně, abyste získali co chcete a neztratili zdraví?

Tréninky pro muže a ženy by se měly lišit

Každá žena, která se zabývá vzpíráním, řekne, že trénink je pro ni obtížnější než pro muže. A je to pravda! Ale téměř všechny svalové skupiny – triceps, biceps, delta a další, fungují u silnějšího pohlaví stejně jako u slabší poloviny. Proto mohou být cvičení a tréninkové programy totožné.

Mechanismus růstu svalové hmoty je u obou pohlaví stejný, ale rychlost se liší. Ten závisí na hormonálním pozadí a především na koncentraci testosteronu v těle. Důvod růstu svalů je ale stejný – intenzivní fyzická aktivita.

Nejlepší způsob, jak spalovat tuky, je středně intenzivní kardio

Většina něžného pohlaví preferuje skupinové kardio před individuálními silovými cvičeními. Za prvé je zábavnější cvičit ve společnosti a za druhé se všeobecně věří, že pouze kardio umožňuje rychle zhubnout.

60 minut aktivního fitness je to, co „doktor nařídil“ pro štíhlou linii, ženy jsou si jisty.

Ve skutečnosti není ideální trénink takový, ve kterém cvičíte hodinu se střední intenzitou, ale ten, ve kterém jsou zahrnuty fragmenty s vysokou intenzitou. Pokud budete střídat běh v mírném tempu se zrychlováním, bude to znatelnější.

Tréninky by měly být postaveny na principu intervalového zatížení. A co přesně budete dělat – plavat, dělat step-platformu, jógu nebo běhat je to vlastně jedno.

Pokud nemáte nadváhu, nemusíte cvičit

Pokud by byl tento mýtus pravdivý, sportovní zařízení by navštěvovali pouze lidé s nadváhou. Proč štíhlé dívky sportují, když nepotřebují zhubnout?

Protože je to nejen zárukou udržení harmonické postavy, ale také zdravotním benefitem. Aktivní trénink posiluje kardiovaskulární systém, zvyšuje vytrvalost, zlepšuje imunitu, snižuje riziko onemocnění, pomáhá překonávat stres. Tréninky prospějí všem, kdo chce mít slušnou kvalitu života v každém věku!

Když přestanete cvičit, vaše svaly se změní na tuk

Pokud má žena promyšlený tréninkový plán, ve kterém jsou silové tréninky, roste jí svalová hmota. Tento proces nazývá hypertrofie. Když žena přestane sportovat a tím stimulovat svaly, svaly se zmenšují – atrofují.

V budoucnu se na místě, kde byly svaly dříve viditelné, mohou objevit tukové válečky. Není to ale proto, že by se svaly přeměnily na tuk, ale proto, že se zmenšily a tělo nad nimi ukládá přebytečný tuk.

Mimochodem, mnoho žen si myslí, že k odstranění břišního tuku je třeba často cvičit břicho. A jen málokdo ví, že to nepomůže. Po cvičení břišních svalů se pas nezmenší, ale naopak zvětší. To se děje, protože svaly se zvětšují a zvedají tuk. Pokud chcete zhubnout v pase, jednejte komplexně, lokální spalování tuků je mýtus!

Tréninky budou efektivnější, pokud budete jíst „lehké“ jídlo

Reklamy na nízkotučné potraviny a produkty Light přesvědčily ženy o tom, že musí snížit denní jídelníček. Stále více žen volí tvaroh bez tuku, „dietní“ druhy těstovin a rychlé snídaně.

Ve skutečnosti je však takové jídlo často obsahuje velký počet kalorií, protože nedostatek tuku v něm je kompenzován vysokým obsahem sacharidů (to je nezbytné pro zlepšení chuti produktu). Výrobci těchto potravin se starají o zvýšení vlastního příjmu, a ne o snížení hmotnosti pro spotřebitele.

Důležité! Odmítání potravin s normálním obsahem tuku může vést nejen k řadě dalších kilogramů, ale také ke zdravotním problémům. Tučná jídla jsou nezbytná pro normální fungování všech orgánů a systémů těla. Stačí si připomenout, že lidské mozkové buňky obsahují 60 % tuku!

Chcete-li získat krásné hýždě, musíte je cvičit každý den

Jsou velmi oblíbené cviky na hýžďové svaly – dřepy, výpady, švihy, zvedání pánve v poloze na zádech a mnoho dalších. Přestože jsou dostatečně účinné, aby napumpovaly hýždě a opticky zlepšily jejich vzhled, nemusíte je opakovat denně!

Gluteus maximus, rectus femoris, quadriceps – stejně jako všechny ostatní svaly ženského těla potřebují kromě intenzivního tréninku pořádný odpočinek. Po intenzivním tréninku potřebují 24 hodin na zotavení. A celou tu dobu budou růst! Ve všem je potřeba dodržet míru.

Proteinové koktejly jsou pro ženy špatné

Tento mýtus vznikl na pozadí lásky sportovců k proteinovým koktejlům. Mnoho zástupců silnějšího pohlaví si je jisto, že bez nich není možné budovat svalovou hmotu a získat velkolepé svaly. Kromě toho, že proteinová strava je stavebním materiálem pro svaly, hraje důležitou roli při zajišťování životních funkcí organismu. Proto je normou jíst dostatek bílkovin každý den.

Související článek: Fitness cvičení pro ženy po 40 letech

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Osobní konzultace

Osobní konzultace v oblasti cvičení, stravování a psychiky. Poradím vám, co a jak byste mohli změnit, abyste dosáhli výsledků, které chcete.

Číst více

Potřebuji poradit

Písemná konzultace

Odborná rada. Podrobné řešení vašeho problému. Doporučení. Možnost pokládat další otázky. Obecné rady jako bonus. Odpověď do 3 dnů.

Číst více