Jak se donutit cvičit?

Fitness je aktivita, která vám umožní nejen zlepšit postavu a své zdraví, pomáhá též zvládat stres, chrání před sociálními a environmentálními otřesy. Sportovní aktivity snižují emoční stres, zlepšují spánek, pohodu a vitalitu, což člověku umožňuje vést plnohodnotný zdravý život.

Jak překonat vlastní lenost a spřátelit se s fitness?

Moderní člověk má spoustu důvodů, proč „nemůže“ sportovat. Někteří kvůli pracovní vytíženosti nemají dostatek času a po ní nemají sílu ani uvařit večeři, o tréninku v posilovně nemluvě. A další zastavuje myšlenka, že si s sebou do práce budou muset vzít tašku s věcmi a po tréninku se bude pozdě vracet domů. Jak organizovat fitness lekce, když neradi sportujete?

Nemusíte dlouze přemýšlet o výhodách a nevýhodách tréninku, stačí se převléknout do sportovního oblečení a zaběhat si pár kol kolem domu.

Není třeba hned domlouvat dlouhé tréninky, zpočátku by měly být krátké. Můžete začít jen několika vhodnými cviky na 15 minut a provádět je každý den. Není to tak těžké, i když není láska ke sportu, pár minut se dá tolerovat, aby bylo dosaženo pozitivního výsledku.

Dalším tipem je pozitivní myšlení. Pokud neexistuje žádný zvyk či touha zvedat činky nebo běhat, mozek žene myšlenky furt do kola a hledá důvody, proč by bylo možné přestat trénovat. Správným východiskem je, zastavit je například dobrou hudbou.

Pokud se vám nelíbily hodiny v tělocvičně, můžete zkusit plavání, pilates, koupit si kolo – vyberte si pohybovou aktivitu podle svých představ. Účinek po takových sportech bude mnohem vyšší.

A hlavně, abyste mohli neustále sportovat, musíte být aktivní v každodenním životě. Je vhodné se více pohybovat: odmítnout výtah, projít pár zastávek pěšky, projít se o přestávce v práci. A samozřejmě v sobě pěstujte pozitivní náladu.

Kupte si parádní sportovní oblečení

Cvičit se dá samozřejmě ve starých teplákách. Bude se vám ale chtít na trénink? Určitě ne. Vyberte si cool sportovní oblečení, které dobře sedí na vaší postavě. Bude se vám líbit váš  odraz v zrcadle. Takže práce na zlepšení vaší postavy bude mnohem příjemnější.

Pište si své pocity z cvičení

Pochválit se je opravdu velmi důležité. Pokud jste uběhli kilometr nebo dělali cviky na břicho, klidně si napište do sešitu „Dnes se mi daří, protože jsem se starala o své zdraví a postavu“. Ještě lepší je, když si zapíšete konkrétní pocity, které jste zažili během tréninku a po něm. Například, „Když jsem běžela, cítila jsem, jak mi pracují svaly, byla to pohoda.“ Až se příště budete cítit líní na cvičení, můžete si deník znovu přečíst, vzpomenout si, jaké skvělé pocity jste zažili, a s nadšením se pustit do nového tréninku.

Kupte si oblečení menší velikosti

Pokud je vaším hlavním cílem zhubnout, pak nejjednodušší způsob, jak proces urychlit, je koupit si věc o číslo menší. Ať je to ta nejkrásnější sukně, o které jste dlouho snili. Nebo šaty, o kterých už měsíce přemýšlíte, ale neodvážili jste se je koupit. Pověste tuto věc na nápadné místo, aby vám připomněla, proč jste s tím vším začali.

Kupte si permanentku do posilovny

Pokud si koupíte předplatné na měsíc dopředu, bude obtížnější hodiny přeskakovat. Svědomí trápí, protože vstupy už máte zaplacený. Pokud nebudete chodit, peníze budou jednoduše vyhozené. Nejsi utrácející, že ne? Tak jdeme na trénink!

Související článek: Správná motivace k hubnutí

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Psychika

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Písemná konzultace

Odborná rada. Podrobné řešení vašeho problému. Doporučení. Možnost pokládat další otázky. Obecné rady jako bonus. Odpověď do 3 dnů.

Číst více

Chci tréninkový plán

Sestavení tréninkového plánu

Sestavím pro vás tréninkový plán na míru dle vašich cílů. Tréninkový plán bude přizpůsoben vašemu zdravotnímu stavu a fyzické kondici.

Číst více