Jak se psychika brání hubnutí

Lidská psychika má složité vnitřní procesy. Na její vlastnostech závisí chování, pocity, myšlenky lidí, zvyky a způsob života. Ve snaze zhubnout si ne každý uvědomuje, že na dosažení tohoto cíle se podílí nejen vědomí, ale i nevědomí. Často je to právě to, co vám brání dosáhnout požadovaných výsledků – například zbavit se přebytečných kilogramů, zlepšit duševní pohodu a zdraví. Na cestě k zbavení se přebytečných kil navíc hraje důležitou roli motivace. Výsledek závisí na tom, jak moc chce člověk zhubnout a co pro to udělá. Tento článek se podívá na sekundární přínosy nevědomých mentálních procesů, které způsobují odpor k hubnutí.

Motivace při hubnutí

Mnoho žen se snaží změnit svou postavu – „spálí“ přebytečná kila, zvýší svalový tonus, zlepší svůj vzhled. Často jsou všechny tyto snahy dosaženy tréninkem, půstem, při kterém se ženy nešetří. Vědomí zároveň jasně vysílá cíl: Musím dosáhnout dobrého výsledku. Z pohledu nevědomého vnímání psychikou slovo „dosáhnout“ znamená – „zabit se“. Ženy si tak nastavují velmi přísné limity – odmítají jídlo, zvyšují objem tréninku, používají spalovače tuků, studují poměr tuků, bílkovin a sacharidů. V důsledku takového úsilí mohou velmi trpět a přestat slyšet své potřeby. Psychika je v tomto případě traumatizovaná.

Psychologové, kteří zvažují způsoby, jak dosáhnout cíle, navrhují nahradit slovo „dosáhnout“ slovem „dostat se“. Zní to mnohem jemněji a díky tomu člověk, když chce něco získat, zadá si skutečné úkoly, které nezpůsobují utrpení. Proto byste se měli zamyslet nad svou vlastní formulací – změna některých z nich pomůže udržet zdraví a pocity v dobrém stavu.

Sekundární přínos psychiky

Nevědomé procesy psychiky dokážou aktivně odolávat oslabujícím dietám a ženy se dostávají do rigidních limitů a zákazů. Také důvodem tohoto chování může být sekundární benefit, kdy člověk na jednu stranu chce zhubnout a na druhou stranu si uvědomí, že díky tomu o něco důležitého ve svém životě přijde.

Žena se například snaží zhubnout, ale její manžel mluví o štíhlých postavách nelichotivě – preferuje kypré ženy. Pak na jednu stranu dělá všechno pro to, aby zhubla, a pak se tomu brání, protože se podvědomě obává, že jí manžel přestane dávat známky pozornosti a budou se mu líbit jiné ženy. Odpor v tomto případě vypadá takto: vynechá cvičení, dovolí si porušit výživový plán, zhubne, po chvíli se kila navíc vrátí. Aby se tento proces změnil a ona byla štíhlá, je nutné pochopit, zda jí nehrozí, že nadváha zmizí a pak se změní nejen její  vzhled, ale i život a vztahy s ostatními.

Nadváha a vnitřní odpor

Při psychologické práci s poruchami příjmu potravy se ukáže, že psychika funguje jako obrana, mnohdy člověku zachrání to, co je pro něj důležité. Každý člověk má jiný charakter a zvyky a nadváha může doplňovat jeho osobní image. Důvodem nekonečných pokusů o hubnutí mohou být i postoje rodičů, které byly získány v dětství. Člověk si zvykne žít ve svém traumatu a ve svém vlastním životním scénáři. Hubnutí v mnoha případech znamená dostat se z toho scénáře, rozšířit komfortní zónu, na což vědomí může být připraveno, ale nevědomí připraveno není. Takhle vzniká odpor a ztráta hmotnosti, jako proces, se zastaví.

Žena sportuje, hladoví, snaží se správně jíst, ale chápe, že změny životního stylu a diety ji nevedou ke kýženému cíli. Můžete to změnit, pokud pochopíte: proč musím zhubnout? Co dostanu, když budu jiná? Jak se změní můj život, vztahy, komunikace s blízkými, zdraví?

Pokud si chce pomocí zbavování se kilogramů získat pozornost a lásku od opačného pohlaví, pak tato potřeba prozrazuje citové trauma – proč si myslí, že lásky je hodna jen štíhlá dívka? V jakém stavu je její sebevědomí? Dokáže být pro muže zajímavá taková, jaká je? Odpovědi na tyto otázky klientům, kteří se s hubnutím obracejí na psychology, mnohé objasní.

Související článek: Sebedůvěra

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Psychika

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více

Chci zlepšit kondici

Kondiční trénink

Velice intenzivní trénink na zlepšení fyzické kondice. Rozvijí a udržuje pohybové schopnosti a zlepšuje tělesnou zdatnost člověka.

Číst více