Dnešní doba je plná stresujících situací, napětí a depresí. Nikdo z nás se těm nepříjemným zážitkům ve svém životě nevyhne. Pokud trpíme dlouhodobě nadměrným stresem, tělo na to reaguje zvýšením hladiny stresového hormonu kortizolu, kterým se stresu brání.
Bohužel to také způsobuje větší produkci tělesného tuku pro obranu organizmu a rozklad svalové bílkoviny, kterou potom tělo využívá jako zdroj energie. Kortizol má další negativní vliv a to na naše zdraví, především na srdce.
Jak tělo funguje při dlouhodobém stresu
Při dlouhodobém stresu se nám do krve uvolňují látky zvané glukokortikoidy, jejichž hlavním zástupcem je kortizol. Kortizol pozměňuje funkčnost našeho metabolismu a to tak, že podporuje odbourávání svalové hmoty. Během stresu také buď nejíme vůbec – tělo si proto schovává energii v podobě tuků na horší časy, nebo se přejídáme – v tomto případě máme energie nadbytek a tělo si nevyužitou energii uloží do zásob opět v podobě tuků. Když spojíme účinek obou výše popsaných dějů, ve výsledku nemůžeme ani zhubnout tuky – nemáme dostatek svalové hmoty na jejich spálení, ani přibrat svaly – kortizol nám brání v jejich růstu a tímto se dostáváme do začarovaného kruhu.
Hodně lidí reaguje na stres přejídáním a většinou si volí velmi kalorická jídla. Vystavují se tím nebezpečí onemocnění nějakou civilizační chorobou. Tohle všechno ovlivňuje vaši snahu v budování pěkné postavy.
Na základě neustálého strachu, že se vám nepodaří shodit přebytečná kila, si taky můžete vytvořit stres, který vám paradoxně bude bránit v tom, aby se vám to opravdu podařilo. Zhoršit situaci můžete ještě tím, že se budete špatně stravovat.
Pamatujte si, že stres a deprese mají negativní vliv na naši imunitu, snažte se co nejdřív odstraňovat problémy, které na vás negativně působí.
Myslete pozitivně a budete lépe stresu čelit. Je důležité udržet stres pod kontrolou. Můžete ho regulovat pravidelným cvičením, aktivním odpočinkem a různějšími regeneračními a meditačními technikami.