Fitness pro těhotné: doporučení ohledně cvičení

Během těhotenství mnoho žen výrazně přibírá na váze. Za prvé je to spojeno s vývojem dítěte v děloze. Pro plný vývoj plodu musí tělo nastávající matky dostat všechny potřebné živiny a užitečné stopové prvky. Ženy začnou hodně jíst a neznatelně přibírají kila navíc. Speciální cviky pro těhotné pomohou ženám udržet tělo v dobré kondici a váhu v normálních mezích. Pokud neexistují žádné lékařské kontraindikace a těhotenství probíhá normálně, pak šetřící fyzická cvičení pomohou ženě snadněji vydržet změny, ke kterým dochází v těle, a připravit se na porod.

Jak těhotenství přispívá k přibírání na váze

Nadváha během těhotenství se může hromadit z různých důvodů. Nejprve byste měli zkontrolovat práci vylučovacího systému. Zatížení ledvin v tomto období výrazně stoupá, tekutiny se z těla špatně vylučují. To bude doloženo silným otokem nohou a paží. Stagnace tekutiny v těle se můžete zbavit pomocí diuretické terapie, která musí být dohodnuta s lékařem.

Pokud je významné zvýšení tělesné hmotnosti spojeno právě s akumulací tukové tkáně, pak by se pro udržení hmotnosti v normálním rozmezí měla dodržovat řada doporučení:

  • Během těhotenství se doporučuje jíst často, ale v malých porcích.
  • Tím urychlíte proces trávení a snížíte zatížení žaludku a střev.
  • Snižte množství rychlých sacharidů ve vaší stravě co nejvíce.

Pokud je velmi těžké se vzdát čerstvého pečiva a sladkostí, pak byste je měli konzumovat ráno. Pak bude tělo schopno využít většinu kalorií získaných z takových pokrmů.

Těhotné ženy mohou být při výběru jídla překvapivě svérázné. Pokud jste opravdu chtěli něco škodlivého a velmi kalorického, pak si můžete dovolit malý kousek. Ale bylo by lepší jen čekat – snad touha zmizí stejně rychle, jako se objevila.

Snažte se vést mobilní a aktivní životní styl. Fyzická cvičení neumožní rozvoj stagnujících procesů v těle, ale pomůžou posílení svalů, spalování extra kalorií.

Doporučení pro provádění fyzických cvičení

Jemná fyzická aktivita má posilující a tonizující účinek na tělo těhotné ženy. Ale zneužívání cvičení a tréninku ve vysokém tempu může představovat hrozbu pro normální průběh těhotenství, zdraví dítěte a matky. Proto je důležité dodržovat následující doporučení:

  • Před zahájením cvičení se určitě poraďte se svým lékařem. Je možné, že se skupinové lekce pro těhotné konají v nejbližší prenatální poradně. V tomto případě budete moci provádět cvičení pod neustálým dohledem specialisty.
  • V počáteční fázi těhotenství je nežádoucí vystavovat tělo fyzické námaze. Během tohoto období dochází v těle k významným změnám, pravděpodobnost potratu je vysoká.
  • Při cvičení neustále sledujte své pocity. Při jakémkoli zhoršení pohody byste měli přestat cvičit.
  • Tréninkový komplex by měl zahrnovat plynulá a statická cvičení. Ostré a dynamické pohyby se v těhotenství nedoporučují.
  • Snažte se vyhýbat cvikům, při kterých musíte ležet delší dobu na zádech. V této poloze se snižuje průtok krve do dělohy, dítě dostává méně kyslíku.
  • Dodržování těchto doporučení umožní ženě posílit tělo, zbavit se neustálé bolesti v zádech a kloubech. Práce trávicího systému je normalizována, úzkost se sníží, celková pohoda se zlepší.

Související článek: Proč osobní trénink s trenérem

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Chci ukázat cviky

Jak cvičit – školení

Pokud nevíte přesně, jak se cvik správně provádí využijte tuto službu. Ráda vám cviky ukážu a vše vysvětlím. Správná technika je důležitá.

Číst více