Cvičení s trenérem a bez trenéra

Televizní reklamy a dámské časopisy doporučují ženám různé nesmyslné diety a aerobní aktivity s nadměrným energetickým výdejem, aby dosáhly zaručeného úbytku tělesné váhy. Bohužel tahle doporučení ne, že nefungují, ale celou situaci kolikrát jenom zhoršují.

Jak tedy na to?

Měli byste zařadit do svých sportovních aktivit pravidelné tréninky v posilovně, zejména posilovací trénink a vhodné aerobní aktivity pro podporu hubnutí. Je možné, že nevíte, jak na to, chybí vám sebevědomí nebo vám brání jiné příčiny, abyste nakonec vkročili do posilovny.

Kdo vám s tím pomůže?

Nejlepší a nejjednodušší varianta je obrátit se na osobního trenéra, který vám se vším poradí a dle vašeho zdravotního stavu a vašich cílů sestaví individuální tréninkový plán. Od začátku máte jistotu, že začnete cvičit správně a bezpečně. Pod dohledem osobního trenéra riziko zranění u provádění cviků je minimální. Trenér vás naučí postupně a rovnoměrně zatěžovat tělo, po cvičení uvolňovat svaly strečinkem a hlavně cvičit tak, abyste si neublížili. Jakmile si na trénink zvyknete, budete moci pokračovat ve cvičení sama.

Říkáte si, že trenér je drahý? Zkuste si například spočítat, kolik ročně utratíte za zbytečné oblečení, které je čím dál větší velikosti. Pokud nebudete spokojená sama se sebou a svou postavou i to nejhezčí oblečení vám sebevědomí nepozvedne.

Pokud se rozhodnete cvičit bez trenéra, doporučuji se držet následujících zásad:

  • Nejdřív věnujte 10-15 minut nějakému aerobnímu trenažéru (kolo, orbitrek, běžící pás), tím dojde ke zvýšení funkce krevního oběhu a dýchání.
  • Pak si protáhněte všechny svalové skupiny – udělejte rotace trupu, předklony, úklony a na závěr můžete tělo aktivovat např. dřepy a kliky.
  • Následuje samotné cvičení. Svaly je nutné zpočátku rozcvičit, což znamená, že jednu až dvě série prvního cviku byste měli provádět s malou zátěží a vyšším počtem opakování, což je přípravou pro následné posilování. Během provedení cviku držte hlavu zpříma a bradu tlačte ke krku. Také si dávejte pozor, aby nedocházelo k nadměrnému prohnutí bederní páteře.
  • Trénink zakončete poctivým protažením, které sníží napětí ve svalech a nebudou vás potom tolik bolet. Protahování provádějte pomalu, nehmitejte. Nesnažte se o maximální rozsah, měli byste cítit jen mírný tah, ve kterém vydržíte 15-20 sekund. Strečink se zařazuje na konec tréninku, jelikož je určený pro svalovou relaxaci. Protažení mezi jednotlivými sériemi je neúčelné.

Jste-li úplný nováček, musíte si uvědomit, že nemůžete budovat vysněnou postavu na nezpevněném těle!

Na závěr

Tak milé dámy, řekněte si: konec výmluvám a začínám cvičit! Vaše tělo se vám za to odmění! Mějte hodně trpělivosti, neočekávejte hned zázraky a hodně se snažte! Teď je to jen na vás!

A já vám s tím ráda pomohu!

3 důležité rady pro LEPŠÍ VÝSLEDEK

  • Pravidelně docházet na tréninky
  • Správně se stravovat
  • Mít trpělivost a věřit, že to dokážete

Kromě cvičení nezapomeňte na správné stravování, a že důležitou roli v hubnutí a tvarování postavy hraje také psychika.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Potřebuji poradit

Písemná konzultace

Odborná rada. Podrobné řešení vašeho problému. Doporučení. Možnost pokládat další otázky. Obecné rady jako bonus. Odpověď do 3 dnů.

Číst více