Chuť na sladké

Každý z nás ví, že sladkosti našemu organizmu opravdu neprospívají. Ale přesto si dáme sladký koláč ke snídani, po obědě kousek čokolády, kterou máme v zásuvce pracovního stolu, odpoledne ke kávě malý dezert z nedaleké cukrárny. Říkáme si, vždyť je to jen malý kousek! Ale kdesi v podvědomí jasně tušíme, kolik se těchto malých kousků nashromáždí za týden, měsíc, rok…

Proč to neprospívá našemu organizmu?

Ve sladkostech je obsaženo velké množství jednoduchých cukrů. Ty se velmi rychle spalují a vyvolávají v našem těle náhlou a zbytečně silnou reakci vyplavení hormonu inzulínu, který je odpovědný za vyrovnanou hladinu krevního cukru v krvi. Inzulín ukládá cukr v těle ve formě jaterního nebo svalového glykogenu. Jestliže jsou tyto zásoby naplněné, dojde k přeměně cukru v tuk, který se následně uloží ve formě podkožního tuku.

Naše tělo až na výjimky jednoduché cukry v podstatě nepotřebuje. Je to proto, že potřebnou glukózu organizmus vytváří prostou přeměnou složitějších forem sacharidů. K potřebnému energetickému krytí a vyrovnané hladině krevního cukru může použít i jiné složky potravy.

Znamená to, že pokud nebudeme konzumovat jednoduché cukry obsazené v marmeládách, zmrzlinách a sladkostech, nemusíme se bát, že by našemu organizmu něco chybělo. Takže potřeba sníst čokoládu je tedy spíše otázkou psychické než fyzické potřeby.

Příčina chuti na sladké je většinou nedostatek bílkovin, nadbytek sacharidů, nedostatek spánku, únava, stres, psychologické aspekty, dlouhé pauzy mezi jídly.

Co tedy prospívá?

Našemu organizmu prospívá přijímat složené cukry (polysacharidy), které se v těle uvolňují postupně. Sice nebudeme mít hned pocit plnosti, ale neuloží se nám tyto cukry do tuku, jelikož tělo nevyplaví tolik inzulínu a hladina krevního cukru zůstává vyrovnaná.

Samozřejmě za 2-3 hodiny ten cukr běžnou aktivitou spálíme, hladina cukru v krvi poklesne a znovu dostaneme chuť na mlsání. Proto je důležité jíst pravidelně malé dávky pěti až sedmi jídel rovnoměrně rozložené na celý den.

Jak se zbavit neodbytné chutí na něco sladkého během dne?

Po obědě se dostaví chuť na něco dobrého. Co si dát? Pijete-li neslazenou kávu, dejte si výjimečně slazenou a pozvolna popíjejte nebo si dejte kousek hořké čokolády. Za malou chvíli by měla největší potřeba odeznít. Můžete vypít i 2dcl vody, což vám taky pomůže. Je dobré mít v záloze proteinové tyčinky – zachrání vás v situaci, kdy máte hlad nebo chuť na sladké. To je celé. Vydržte takhle aspoň dva-tři týdny, nejlépe měsíc. Jakmile toto dokážete, máte v podstatě vyhráno.

Když si ale řekněte: „jen jeden malý mls, přece se nic nestane“. Ale stane! Malá mlska vám zvedne hladinu inzulínu v krvi a pak rychleji spálí i žádoucí složené cukry, které sníte potom. Výsledkem je, že vás bude opět honit mlsná. To se nedá vydržet a dáte si ještě jeden a už to jede v začarovaném kruhu…

Začátky budou možná trochu náročné, ale výsledek bude stát za to. Uvidíte, že se vám vaše rozhodnutí a vůle něco změnit vyplatí.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Strava

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Chci ukázat cviky

Jak cvičit – školení

Pokud nevíte přesně, jak se cvik správně provádí využijte tuto službu. Ráda vám cviky ukážu a vše vysvětlím. Správná technika je důležitá.

Číst více