Chci hubnout, ne přibírat

Správné stravování a zdravý životní styl mají vliv nejenom na to, jak vypadáme, ale i na to jak se cítíme a na celkovou kvalitu našeho života.

Dodržujte hlavní zásady:

Nikdy nevynechávejte snídani

Snídaně je základem pro správné fungování organizmu, dodává vám energii na celý den a je nesmírně důležitá pro ty, co chtějí zhubnout. Navíc ti, kdo pravidelně snídají, si snáze udržují optimální váhu, než ti, kdo snídani vynechávají.  Snídaně by měla obsahovat sacharidy, bílkoviny a vitamíny. Ke snídani si můžete dát např. jogurt, müsli, ovesnou kaši, celozrnné pečivo, vejce, sýr, ovocný salát nebo sklenici čerstvě vymačkaného džusu. Snídaně by neměla být těžká na trávení a ubírat vám energii.

Na co si dát pozor

Skutečné celozrnné pečivo by mělo obsahovat min. 80% celozrnné mouky a uvnitř mít viditelné kousky slupek a pšeničných klíčků. Mnoho pekáren často pečivo dobarvují a semínky jen posype. Sledujte, kolik tuku mají jogurty. Čtěte na etiketách, kolik jednoduchých cukrů obsahují müsli. Nejlepší jsou cereálie a müsli s nižším obsahem tuku a cukru a větším obsahem vlákniny.

Jezte pestrou stravu

Pro zajištění příjmu všech potřebných nutričních látek je nezbytné konzumovat pestrou stravu obsahující ovoce, zeleninu, maso, drůbež, ryby, mléčné výrobky, obilniny, luštěniny atd.

Čemu byste se měli vyhnout

Snažte se kupovat potraviny neobsahující „éčka“ a minimálně průmyslově zpracované. Vyhýbejte se smaženým pokrmům, sladkostem a uzeninám, slazeným a energetickým nápojům, kávě a alkoholu. Omezte příjem nasycených mastných kyselin (většinou živočišného původu), které zvyšují riziko obezity a podílí se na zvýšení cholesterolu v krvi. Ty jsou obsazené např. v salámech, paštikách, sádle, sladkém pečivu, slaných brambůrkách, šlehačce apod.

Jezte pravidelně

Aby si vaše tělo neukládalo tuky do zásoby a většinu času spalovalo, potřebuje pravidelný přísun energie – jídla, proto musíte jíst pravidelně každé 2-3 hodiny v menších dávkách a to od probouzení až do chvíle kdy jdete spát. Pouze pravidelným stravováním dojde ke zrychlení metabolismu, vaše tělo si zvykne a nebude zbytečně ukládat.

Jezte komplexní sacharidy s nižším glykemickým indexem (GI)

Potraviny s vysokým glykemickým indexem zvyšují hladinu cukru v krvi a následně způsobují vyplavení inzulinu, který nadbytek cukru ukládá do tukových zásob. Pokud konzumujete tyto potraviny, máte častěji hlad. Dáte si třeba samotný rohlík či bagetu, plní přesvědčení, že obsahuje málo tuku, jenže má vysoký GI a dostáváte se do začarovaného kruhu. Dejte přednost komplexním sacharidům, konkrétně rýži, těstovinám, bramborám a dalším obilovinám.

Kromě správného stravování nezapomeňte na cvičení, a že důležitou roli v hubnutí a tvarování postavy hraje také psychika.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Strava

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více

Potřebuji poradit

Osobní konzultace

Osobní konzultace v oblasti cvičení, stravování a psychiky. Poradím vám, co a jak byste mohli změnit, abyste dosáhli výsledků, které chcete.

Číst více