Chcete zhubnout? Začněte jíst

Přejete si zbavit se přebytečných kil a přizpůsobili jste tomuto cíli svůj jídelníček. Ráno doma nestíháte snídani a dáte si ji až v práci, na svačinu si dáte jablko, k obědu zeleninový salát s kuřecím masem a odpoledne nějaký jogurt. Po 18. hodině už určitě nejíte. Pečivu a přílohám se vyhýbáte jako čert kříži. Když máte večer chutě – a to bývá docela často – občas si povolíte a dáte si něco dobrého.

Když vám navzdory tomuto přísnému režimu hubnutí moc nejde, jídlo omezíte ještě víc. A při tom všem si myslíte, že jíte zdravě a děláte maximum pro to, abyste se ve vašem šatníku začaly znovu objevovat modely nižších konfekčních velikostí.

Nehladovte, vyhnete se nezvladatelným chutím

Pokud jste se v prvním odstavci našli, nejste rozhodně výjimka. Mnoho lidí je přesvědčených o tom, že přestane-li jíst a zásadně omezí příjem potravy zhubne mnohem rychleji. Opak je ale pravdou: takto totiž tělo nefunguje.

Co se tedy stane, když začnete jíst málo a vaše tělo začne hladovět? Po zhruba 3 hodinách bez potravy klesá hladina cukru v krvi a po 4 hodinách jste už s největší pravděpodobností strávili všechno, co jste v rámci posledního jídla přijali. V tom okamžiku si vaše tělo začne říkat o cokoli, čím by doplnilo energii. A vy budete mít chutě, kterým dost často neodoláte.

Nenuťte tělo šetřit, povzbuďte ho, ať spaluje

Budete-li jíst příliš málo, můžete navíc zpomalit svůj metabolismus, čímž nejenže nezhubnete, ale naopak začnete přibírat. Vaše tělo na omezení příjmu energie zareaguje tak, že si začne ukládat zásoby energie na horší časy, o kterých je na základě vašeho chování přesvědčeno, že přicházejí. Místo toho, abyste se tukové vrstvy zbavovali, budujete si ji.

Nejhorší chybou, kterou ve snaze zhubnout můžete udělat, je téměř přestat jíst. Přesto, že v prvních pár dnech můžete pár kilo ztratit, velmi brzy je naberete zpět a dost možná k nim ještě přidáte pár navíc. Vaše tělo je totiž důmyslný a dobře fungující stroj, který se nižšímu příjmu energie rychle přizpůsobí a vystačí si s tím, co by mu dříve bylo málo. Výsledkem pak bude to, že své tělo natrénujete k záchově tělesných tkání, samozřejmě i tuku.

Snídejte a jezte pravidelně, začnete hubnout

Klíčem k opravdu efektivnímu hubnutí, které má mít dlouhodobý efekt, je tedy zvýšení rychlosti metabolismu, samozřejmě ji docílíte zvýšenou fyzickou aktivitou – tím, že se začnete více hýbat. Ale při současném nižším příjmu potravy, tělo si začne energii šetřit ještě víc, protože ji má stále málo a udělá vaší snaze zbavit se přebytečných kil čáru přes rozpočet.

K tomu, abyste mu k tomu nedali signál, je důležité jíst – plnohodnotně a především pravidelně. Základem dne je samozřejmě snídaně, kterou po nočním spánku doplníte hladinu cukru v krvi a dodáte tělu energii pro nadcházející den. Začnete-li svůj den snídaní a následně budete jíst každé 2,5 – 3 hodiny, poskytnete svému tělu a mozku stálý přísun živin a ono tak nebude mít potřebu ukládat si tuk na horší časy.

Máte-li pár kilo navíc a rozhodli jste se s tím něco dělat, přestat jíst a pouštět se do drastických diet tedy nemusí být ten nejlepší nápad. Nejen že dost nezhubnete, ale můžete si i uškodit. Zkuste se tedy vždy nejprve poradit s odborníkem, který vám doporučí tu nejlepší cestu, jak dosáhnout toho, co si přejete.

Související článek: Nejíst po 18. hodině a hubnout?

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Strava

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Písemná konzultace

Odborná rada. Podrobné řešení vašeho problému. Doporučení. Možnost pokládat další otázky. Obecné rady jako bonus. Odpověď do 3 dnů.

Číst více

Potřebuji poradit

Osobní konzultace

Osobní konzultace v oblasti cvičení, stravování a psychiky. Poradím vám, co a jak byste mohli změnit, abyste dosáhli výsledků, které chcete.

Číst více