Cesta k novému vzhledu: výhody fitness

O výhodách fitness zná každý. Někdy je ale těžké opustit svůj oblíbený gauč a ne proto, že byste byli líní, ale proto, že vám každodenní rutina nedovolí vydechnout. Doma musíš dělat úkoly se starším, hrát si s mladším, vařit večeři a uklízet.

Fitness je však dobrý způsob, jak změnit sebe a svůj život, přidat mu nové barvy. Není nutné však zvedat činky v posilovně nebo běhat do úmoru. Můžete si najít typ fitness podle svého gusta.

Co je fitness a jaký může být

V průběhu historie lidského vývoje fitness byl i tehdy, kdy o něm nikdo nevěděl. Ještě v době kamenné pro lidi byl běh, skákání, lezení jediným způsobem, jak přežít. Ve starém Římě by bez fyzické přípravy nepřežil ani jeden válečník. Indičtí mniši cvičili jógu, která obsadila čestné místo v moderním fitness. V jiných dobách pojem „fitness“ neexistoval, ale tělesná kultura přímo souvisela s populárním slovem. Doslova to totiž znamená „celkovou zdatnost, zlepšení držení těla, být v dobré kondici“, což znamená, že zahrnuje nejen fyzické cvičení, ale také správný životní styl včetně výživy.

Fyzická aktivita je nezbytná pro plnohodnotný život a udržení těla v dobré kondici. Názor, že hodiny fitness potřebují pouze lidé s nadváhou, je mylný. Fitness je pro každého, kdo chce být zdravý.

Existuje mnoho druhů fitness. Každý ví o atletice, tréninku na simulátorech. Choreografii lze též přičíst k fitness. Mnoho jeho typů je spojeno s tancem. Jedná se o kardio strip, břišní tanec, zumbu a dokonce i tanec u tyče. Taková cvičení poskytnou schopnost ovládat své tělo.

Lekce jógy nejen zvýší flexibilitu, ale také pomohou uklidnit vaši mysl. Jóga navíc není jedinou formou, kterou si odpůrci prudkých pohybů oblíbí. Vhodná je také kalanetika a pilates.

Na své si přijdou milovníci bojových umění i ti, kteří se bez vodních sportů neobejdou. Každý, bez ohledu na věk a úroveň trénovanosti, si může vybrat vhodný typ fitness pro sebe a rozvíjet se v něm.

Účinnost fitness

Existují lidé, kteří nechtějí být zdraví a krásní? Fitness vám k tomu může pomoci.

Fyzická cvičení pomohou rozvíjet flexibilitu, koordinaci, vytrvalost. Kardiovaskulární systém v procesu tréninku bude silnější. Tělo se nasytí kyslíkem a tím se zlepší výkon i nálada. Správná výživa zlepší funkci střev.

Co dalšího můžete zahájením cvičení získat?

 • Hubnutí se správnou výživou.
 • Posilování páteře a zádových svalů. Díky tomu se zlepší držení těla.
 • Protažení svalů dodá pružnost.
 • Posilování všech svalů těla. Díky tomu bude tělo zpevněné.
 • Zlepšení emocionálního pozadí.
 • Posílení sebekázně.

Nové příležitosti a vnitřní pocity zvýší sebevědomí a mohou změnit celý váš život. Víra v sebe sama dokáže zázraky.

Jak se stravovat správně

Aby cvičení bylo prospěšné, je potřeba nejen pravidelně cvičit, ale také nezapomínat na správnou výživu a dodržovat jednoduchá pravidla.

 • Zdravá snídaně je nutností.
 • Jezte malá jídla 5x denně.
 • 1,5 hodiny před tréninkem by mělo být jídlo kompletní a mělo by obsahovat bílkoviny s pomalými sacharidy.
 • Omezte příjem tuků na minimum.
 • Pít hodně vody.
 • Jíst po tréninku o hodinu později.

Hlavní podmínkou pro účinnost tréninku je nálada. Cvičte s chutí. Za odměnu budete mít radost, energii, krásu a zdraví.

Související článek: Fitness cvičení pro ženy po 40 letech

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Cvičení

Služby, které by vás mohly zajímat

Chci tvarovat postavu

Posilovací trénink

Pro formování ženské postavy je posilovací trénink nejlepší. Žádný jiný sport nebo aktivita nedokážou tak účinně spalovat tuk, zpevňovat a tvarovat postavu.

Číst více

Chci komplexní nabídku

Komplexní nabídka trenérských služeb na měsíc

Naučíte se správné provedení cviků. Zažijete tréninky na vlastní kůži. Dozvíte se o tom, jaký má být váš jídelníček. Pochopíte, jak má vypadat právě váš trénink.

Číst více