Irina Pachomova na facebooku

Bazální metabolizmus

Co je to bazální (klidový) metabolizmus?

Bazální metabolizmus je energie, kterou organizmus spotřebuje za jeden den na základní fungování všech orgánů a procesů probíhajících v těle.

Zjednodušeně řečeno, je to potřebná energie na to, aby vám proudila krev, probíhala látková výměna v buňkách, fungoval mozek a všechny orgány atd. U každého člověka bazální metabolizmus je jiný a závisí na věku, pohlaví, váze, výšce a hlavně na aktivní tělesné hmotě. Proto má každý člověk jinou individuální hodnotu BMR (Basal Metabolic Rate).

Co způsobují diety a hladovění?

Pokud chcete držet diety, počítejte s tím, že budujete pomalý metabolizmus. Vynecháte-li úplně jídlo nebo sníte jen nějakou zeleninu, která neobsahuje žádné základní živiny a je tvořena téměř výhradně vodou, nedodáte tělu žádnou energii a necháte ho dále hladovět.

Hladovění ve vašem těle způsobí katabolický proces – tělo začne jako zdroj energie pro zachování životních funkcí využívat svoje vlastní bílkoviny, zejména svalovou hmotu. Tím docílíte nejenom úbytku svaloviny, ale i zhoršení zdravotního stavu.

Když organizmus zaznamená snížený nebo nulový energetický příjem, okamžitě se přepne do nouzového režimu, zpomalí metabolizmus a téměř všechno, co zkonzumuje, uloží do tuku.

Pouze pravidelným přísunem živin dojde ke zrychlení metabolismu, tělo si na to zvykne a nebude zbytečně energii ukládat do zásoby.

Dodržujte tyto rady

  • jezte pravidelně každé dvě-tři hodiny a to od probouzení až do chvíle kdy půjdete spát
  • jezte v klidu, nespěchejte, jídlo pořádně žvýkejte
  • velké jídlo si raději rozdělte na dvě porce a snězte v rozmezí 3 hodin
  • správné přílohy nevynechávejte
  • svému tělu zajistěte správný podíl sacharidů, bílkovin a tuků

Plnohodnotné sacharidy ke snídani vám dodají energii na další 3-4 hodiny. Když pak v horizontu dalších 3 hodin doplníte další složené cukry, vaše hladina krevního cukru a zásoba energie budou vyrovnané po celé dopoledne.

Odpoledne by se měl poměr přijatých bílkovin vyrovnat množství přijatých sacharidů.

Na večer si dejte zeleninu, malé množství složených cukru a bílkoviny, které zajistí plnohodnotné fungování vašeho metabolizmu do rána.

Vás metabolizmus pracuje i v noci, proto byste svému tělu měli dopřát menší podíl sacharidů (1/3 od dopolední porce).

Poslední jídlo by mělo být nejpozději dvě hodiny před spaním a to bez ohledu na to, kolik je hodin.

Autorka článku: Irina Pachomova

Přečtěte si i další články z rubriky Strava

Dejte LIKE zdravému tělu!

Přidejte se k nám!

×