Bazální metabolizmus

Co je to bazální (klidový) metabolizmus?

Bazální metabolizmus je energie, kterou organizmus spotřebuje za jeden den na základní fungování všech orgánů a procesů probíhajících v těle.

Zjednodušeně řečeno, je to potřebná energie na to, aby vám proudila krev, probíhala látková výměna v buňkách, fungoval mozek a všechny orgány atd. U každého člověka bazální metabolizmus je jiný a závisí na věku, pohlaví, váze, výšce a hlavně na aktivní tělesné hmotě. Proto má každý člověk jinou individuální hodnotu BMR (Basal Metabolic Rate).

Co způsobují diety a hladovění?

Pokud chcete držet diety, počítejte s tím, že budujete pomalý metabolizmus. Vynecháte-li úplně jídlo nebo sníte jen nějakou zeleninu, která neobsahuje žádné základní živiny a je tvořena téměř výhradně vodou, nedodáte tělu žádnou energii a necháte ho dále hladovět.

Hladovění ve vašem těle způsobí katabolický proces – tělo začne jako zdroj energie pro zachování životních funkcí využívat svoje vlastní bílkoviny, zejména svalovou hmotu. Tím docílíte nejenom úbytku svaloviny, ale i zhoršení zdravotního stavu.

Když organizmus zaznamená snížený nebo nulový energetický příjem, okamžitě se přepne do nouzového režimu, zpomalí metabolizmus a téměř všechno, co zkonzumuje, uloží do tuku.

Pouze pravidelným přísunem živin dojde ke zrychlení metabolismu, tělo si na to zvykne a nebude zbytečně energii ukládat do zásoby.

Dodržujte tyto rady

  • jezte pravidelně každé dvě-tři hodiny a to od probouzení až do chvíle kdy půjdete spát
  • jezte v klidu, nespěchejte, jídlo pořádně žvýkejte
  • velké jídlo si raději rozdělte na dvě porce a snězte v rozmezí 3 hodin
  • správné přílohy nevynechávejte
  • svému tělu zajistěte správný podíl sacharidů, bílkovin a tuků

Plnohodnotné sacharidy ke snídani vám dodají energii na další 3-4 hodiny. Když pak v horizontu dalších 3 hodin doplníte další složené cukry, vaše hladina krevního cukru a zásoba energie budou vyrovnané po celé dopoledne.

Odpoledne by se měl poměr přijatých bílkovin vyrovnat množství přijatých sacharidů.

Na večer si dejte zeleninu, malé množství složených cukru a bílkoviny, které zajistí plnohodnotné fungování vašeho metabolizmu do rána.

Vás metabolizmus pracuje i v noci, proto byste svému tělu měli dopřát menší podíl sacharidů (1/3 od dopolední porce).

Poslední jídlo by mělo být nejpozději dvě hodiny před spaním a to bez ohledu na to, kolik je hodin.

Autorka článku: fitness trenér Irina Pachomova

Pokud si nevíte rady, obraťte se na mě, ráda vám pomohu. Vyberte si z konzultací, která vám bude nejvíce vyhovovat.

Přečtěte si i další články z rubriky Strava

Služby, které by vás mohly zajímat

Potřebuji poradit

Poradenství a koučink

Společně zjistíme hlavní problémy a příčiny, proč nehubnete. Pomůžu a poradím v řešení vašich problémů, naučím jak na sobě pracovat.

Číst více

Chci tréninkový plán

Sestavení tréninkového plánu

Sestavím pro vás tréninkový plán na míru dle vašich cílů. Tréninkový plán bude přizpůsoben vašemu zdravotnímu stavu a fyzické kondici.

Číst více